Polskie Centrum Samochodowych MMO

Wymiana oleju silnikowego

wymiana oleju to bardzo ważna czynność

Olej silnikowy to najważniejszy płyn, jaki krąży w naszym aucie. Gdy wybieramy olej do auta powinniśmy kierować się przede wszystkim wskazaniami producenta samochodu. Tracą one nieco na znaczeniu w przypadku starych aut. W takiej sytuacji, gdy olej półsyntetyczny wymieniony jest w instrukcji obsługi jako właściwy, można zastąpić go nowoczesnym olejem syntetycznym. A gdzie warto kupić olej? Najkorzystniejsze ceny można znaleźć w sklepach internetowych, takich jak olej-silnikowy24.pl.

Dlaczego olej jak tak ważnym płynem dla naszego samochodu? Przede wszystkim dlatego, że odpowiada za smarowanie silnika, zmniejsza tarcie elementów jednostki napędowej, utrzymuje silnik w czystości i w pewien sposób także go chłodzi. Stąd też tak ważne jest, aby stosować olej, który zalecany jest przez producenta samochodu.

W sklepach mamy do wyboru trzy rodzaje olejów – syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Najlepsze to oleje syntetyczne. Przewyższają one pozostałe oleje pod każdym względem. Przede wszystkim mogą pracować w wyższej temperaturze, a dzięki temu nie odkładają się we wnętrzu silnika, co ma ogromny wpływ na przedłużenie żywotności silnika. Warto także dodać, że oleje syntetyczne zachowują swoje właściwości w niskich temperaturach, przez co o wiele łatwiej o uruchomienie silnika zimą. Olej syntetyczny jest dość drogi, ale ze względu na to, że wolno się starzeje, ma dłuższy okres wymiany.

Olej półsyntetyczny, jak sama nazwa wskazuje, nie może równać się z syntetykiem. Jego właściwości są tylko zbliżone do oleju syntetycznego. Półsyntetyk jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy zaoszczędzić. Taki olej będzie tańszy od oleju syntetycznego, a zapewni porównywalną ochronę.  

Najgorsze jakościowo oleje to oleje mineralne. Taki olej powinno się stosować w starszych samochodach, których jednostki napędowe są wysłużone. Olej mineralny powinno się także używać w sytuacji, gdy silnik, potocznie mówiąc, bierze dużo oleju. Gdy kupujemy używane, stare auto, w którym nie możemy określić jaki olej był używany, najbezpieczniej jest wybrać olej mineralny lub półsyntetyczny, aby nie dopuścić do wypłukiwania się odkładów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wycieków.

Pamiętajmy o tym, aby regularnie wymieniać olej. Przede wszystkim należy to robić zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróćmy uwagę na to, aby wraz z olejem wymienić także filtr oleju. Zazwyczaj olej wymaga wymiany po przejechaniu około 10-20 tys. km. Im auto starsze, tym wymiana oleju ma większe znaczenie. Pamiętajmy także, aby regularnie sprawdzać poziom oleju w aucie. Zbyt niski może sprawić, że nasz silnik szybko odmówi nam posłuszeństwa.