Polskie Centrum Samochodowych MMO

TDU a rankingi

TDU rankingi

Twórcy TDU zafundowali nam kilka rodzajów rankingów, za pomocą których opisywana jest nasza „pozycja” kierowcy wyścigowego. Każdy rodzaj rankingów dostępny jest do wglądu gdy jesteśmy, w którejś z naszych posiadłości. Wszystkich rankingów jest kilka i postaram się je w kilku słowach kolejno scharakteryzować.

Najpopularniejszym rodzajem rankingów są te, które dotyczą wyścigów single player. Dla każdej trasy prowadzone są niezależne statystyki. Po przejechaniu konkretnego wyzwania mamy możliwość podejrzenia globalnego rankingu. Niestety pierwsze miejsca w nich (czasem nawet 100 i więcej) zajmują cheaterzy, którzy nie wiadomo czy się chwalą, czy tylko demonstrują swój brak umiejętności szybkiej jazdy i niedojrzałość emocjonalną. Jak bowiem można inaczej określić kogoś, kto na trasie liczącej kilka czy kilkadziesiąt kilometrów uzyskuje czas poniżej 1 sekundy lub w wyścigach typu prędkość uzyskują średnią po kilka tysięcy km/h?

Aby sprawdzić swoją rzeczywistą pozycję najlepiej jest odnosić swój czas przejazdu do wyniku kogoś, do którego nie mamy wątpliwości, że jeździ uczciwie. Sugeruję za punkt odniesienia brać wyniki Leffe, który jest jednym z najlepszych kierowców na O'ahu, a i widać, że do wyzwań z single player się przykładał.

Inne rankingi prowadzone są dla wyścigów w trybie multiplayer. Tutaj za uczestnictwo i zajmowanie wysokich miejsc na mecie (najlepiej oczywiście wygrywać, choć przy większej liczbie uczestników punktowane są także dalsze miejsca) przyznawane są punkty. Sumowane są one na koncie gracza i w każdym momencie można je podejrzeć. Ranking dzieli się na dwa rodzaje: miesięczny i roczny – pierwszy to suma pkt w miesiącu, drugi – suma pkt ze wszystkich miesięcy. TDU daje możliwość rywalizacji z innymi w wyścigach nierankingowych – tu oczywiście za wygrywanie nie dostajemy żadnych punktów.

Nieco inaczej wyglądają rankingi opisujące rywalizację pomiędzy klubami. W polskiej wersji językowej niestety nie działają tego rodzaju rankingi (powód ten sam, co przy poziomie As - przeczytaj). W dużym skrócie rzecz ujmując – rywalizujemy we 2, 3 lub 4 pary i w zależności od wyniku, zwycięskiemu klubowi dodawane są punkty w rankingu. Tu także mamy 2 rodzaje rankingów: jeden wewnątrzklubowy – opisuje zmagania, jakie prowadzą gracze w ramach jednego klubu (w klubach dostępne są specjalne wyzwania, w których można się mierzyć + trasy z multiplayer), a także główny – międzyklubowy – opisany powyżej.

Ostatnim rodzajem są rankingi dotyczące wyzwań bezpośrednich. Tu zasada jest analogiczna, co we wcześniejszych przykładach – zwycięzcy dopisywane są punkty rankingowe, zaś pokonanemu – odpisywane. W prawie każdym rankingu rozpoczynamy z taką samą ilością punktów, która wynosi 20.000.000. Jak łatwo się domyślić gracze, którzy wygrywają więcej pojedynków, niż przegrywają "są ponad" tą liczbą, natomiast Ci, którzy powinni jeszcze poćwiczyć, mają pkt mniej, niż na starcie.

Wyjątek stanowią wyścigi bezpośrednie, gdzie ranking dąży ku wartości 1, zaś startuje się z odległych pozycji (100.000, a nawet dalszych).

Foto made by dabay