Centrum TDU i gier samochodowych

PORADNIK Jak uruchomić Toca Race Driver 2 i 3 na współczesnych maszynach

W związku z trwającą serią dotyczącą gier z serii ToCA/GRID części z Was może naszła ochota na odświeżenie recenzowanych tytułów i o ile pierwsza odsłona nie powinna przysporzyć trudności, to druga i trzecia część to kompletnie inna para kaloszy. Wszystko przez to, że ,,dwójka'' i ,,trójka'' były zabezpieczone zabezpieczeniem Starforce, który swego czasu sprawiał niemałe problemy użytkownikom (pliki zostawały nawet po usunięciu gry, a niektórzy skarżyli się, że powodował niestabilność systemu i uszkadzał nagrywarki DVD), z kolei na współczesnych systemach (zwłaszcza od Widnowsa 8 wzwyż) potrafi uniemożliwić nawet start systemu. Tego zabezpieczenia używało w tym czasie oprócz Codemasters m in. Ubisoft oraz Deep Silver, więc było ono dosyć powszechne, toteż rozwiązanie, które pokaże w tym poradniku może działać również dla innych gier:

 

UWAGA: Poradnik dotyczy w głównej mierze wydań premierowych. Wersje z wydań typu TopSeller, czy Extra Klasyka mogą już nie zawierać tego zabezpieczenia. Jeśli nie wyświetli się komunikat widoczny w punkcie 2, można spokojnie uruchomić grę.

 

1. Instalujemy z płyty oba tytuły, postępując zgodnie z instrukcjami. Nie warto instalować Gamespy Arcade, jako że usługa nie jest aktywna już od pięciu lat

2. NIE uruchamiamy tytułu po zakończeniu instalacji. Uruchomienie poskutkuje wyrzuceniem komunikatu widocznego poniżej. Jeśli zresetujemy, to albo po resecie komputera nic się nie stanie, a komunikat wciąż będzie widoczny, albo system, kolokwialnie mówiąc, się posypie.

3. Instalujemy dla Toca Race Driver 2 Patcha 1.2, jeśli nie został wcześniej zainstalowany. Dla trzeciej części nic nie instalujemy z przyczyn podanych w późniejszej części poradnika

4. Teraz trzeba pobrać z tego adresu archiwum z sfdrvrem (jest dostępny na samym dole strony)

5. Po rozpakowaniu archiwum należy uruchomić plik i po chwili wyczyści sterownik, o ile był wcześniej obecny na komputerze.

6. Teraz trzeba znaleźć zmodyfikowane pliki .exe NoCD/NoDvD (dla wersji 1.2 dla TRD2 i 1.0 dla TRD3), które umożliwią uruchomienie gry bez płyty. Stanowi to pogwałcenie umowy licencyjnej, dlatego nie udostępnimy tutaj tych plików, lecz można go znaleźć w sieci. Warto również sprawdzić, czy nie zawiera żadnego złośliwego oprogramowania.

7. Uruchomić w katalogu gry plik HardwareSetup, w którym skonfigurujemy ustawienia grafiki i dźwięku. Trzeba mieć na uwadze, że tytuły mają już kilkanaście lat i o ile TRD3 posiada wsparcie dla rozdzielczości panoramicznych, to TRD2 już nie. W przypadku, kiedy nie możesz ustawić pożądanej częstotliwości odświeżania obrazu, możesz ją zmodyfikować ręcznie w pliku pchardwareconfig.ini w kolumnie "FullScreenRefresh

 

 

 

 

 

8. Uruchom grę.

P.S

Dla Windowsa 7 czasami wystarczy tylko pobrać plik SFUPDATE, żeby zaktualizował sterownik zabezpieczenia do najnowszej wersji, lecz raz może to zadziałać, a innym razem nie, więc nie daje na to żadnej gwarancji.

Użyte źródła:

https://forums.codemasters.com/topic/3495-toca-race-driver-3-how-to-get-it-running-on-win7-win8-win81-without-breaking-your-pc/

https://www.play-old-pc-games.com/2015/03/28/toca-race-driver-2/