Polskie Centrum Samochodowych MMO

Nowy typ licencji wyścigowej

projekt cyfrowej licencji FIA Gran Turismo

Równocześnie z zapowiedzią kolejnej odsłony słynnej serii gier wyścigowych dostępnych na Playstation 4 - Gran Turismo Sport, pojawiły się pogłoski o współpracy Sony i Polyphony Digital z FIA (Miedzynarodową Federacją Samochodową). Celem takiej kooperacji jest gra, która ma szansę stać się "najbardziej realistycznym symulatorem wyścigowym w historii", gdyż poza poprawioną fizyką, grafiką i dźwiękami, będzie także równocześnie pierwszą produkcją z oficjalną certyfikacją zawodów online przez FIA.

W Sony i Polyphony Digital zdają sobie sprawę z rosnącego zainteresowania e-sportem w kontekście wirtualnych wyścigów, dlatego też wychodzą o krok naprzód i przedstawiają koncept wirtualnej licencji wyścigowej usankcjonowanej przez FIA i lokalne zarządy związków motorowych na całym świecie. Posiadanie nowego typu cyfrowej licencji wyścigowej (nie mylić z wyścigową licencją!) będzie niezdębne do tego, aby móc uczestniczyć w certyfikowanych przez FIA wyścigach online.

W ostatnim czasie głowny projektant gry Kazunori Yamauchi przedstawił wymogi, które należy spełniać i co trzeba zrobić, aby móc ubiegać się o cyfrową licencję FIA Gran Turismo. Jednak Kazunori sam podkreślił, że nie jest to ostateczne, gdyż rozmowy z FIA nadal się toczą.

Wstępne wymogi niezbędne do otrzymania cyfrowej licencji FIA Gran Turismo:

  • ukończenie dostępnej w Gran Turismo Sport lekcji z testami "Racing Etiquette Mode", sprawdzającej znajomość flag wyścigowych, sygnałów, zasad podczas jazdy za samochodem bezpieczeństwa, kar, odpowiedniego poruszania się po torze i zachowania,
  • uzyskanie minimum srebrnego lub lepszego wyniku w trybie kampanii Gran Turismo Sport,
  • osiągnięcie określonego poziomu w trybie sportowym, który będzie oceniany na podstawie naszej ogólnej szybkości, wyników na torze i zachowania.

Powyższe podpunkty, nawet w obecnej nieoficjalnej formie, są wydają się być zwiastunem poprawy jakości wyścigów online w Gran Turismo, gdyż będą zachęcać do szybkiej i przede wszystkim czystej jazdy. Niestety nie ma róży bez kolców i mogą się pojawić pewne komplikacje, bowiem w zależności od kraju, w którym będziemy starać się o uzyskanie takiej licencji, trzeba będzie uiścić coroczną opłatę w lokalnym związku motorowym. Lista krajów, które do maja 2016 potwierdziły swój udział w programie zawiera 22 pozycje.

państwa w programie FIA GT

Oczywiście to nie jest jeszcze ostateczna lista krajów wchodzących na listę programu. Duże państwa takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Francja i Japonia nie zostały jeszcze potwierdzone, ale jak Kazuri zapewnił ekipa ciężko pracuje nad tym, aby w projekcie uczestniczyło jak najwięcej regionów.