Polskie Centrum Samochodowych MMO

Assetto Corsa - Porsche DLC - Znamy 2 modele !

Miesiąc temu, wraz z informacją o przewidywanym nowym DLC - The Red Pack DLC, świat motoryzacyjny obiegła bardzo ważna informacja związana z uzyskaniem przez Kunos Simulazioni licencji na wykorzystanie zarówno marki jak i poszczególnych modeli Porsche. Parę dni później pojawił się trailer zapowiadający 2 osobne dodatki oraz przedstawiający przekrój historyczny modeli firmy z Zuffenhausen. Trailer ten znajduje się poniżej:

Jak wiemy Kunos Simulazioni wraz ze zbliżającym się terminem wydania dodatków, pokazuje coraz więcej zawartości poprzez trailery takie jak ten powyżej. Jednak bardzo rzadko pokazywane są modele samochodów z tzw stadium "In-Build" ("w budowie"). 16 Lipca 2016 w serwisie TeamVVV został zamieszczony post, w którym pokazane zostały 2 samochody będące częścią składową najnowszego "Porsche DLC" (nazwa robocza). I o ile Porsche 718 Boxster, który jest współczesnym roadsterem, reprezentującym najnowszą filozofię projektu i konstrukcji samochodów ze Stuttgartu, o tyle drugi model opisywany w tym poście budzi bardzo duże emocje. Tym samochodem jest Porsche 935/78 Moby Dick. Jednak niewiele osób wie czym tak naprawdę jest ten model dla marki Porsche i jak bardzo wpłynął on na jej obecną pozycję na rynku. Zacznijmy od początku.

Porsche w latach `60 i `70 XX wieku bardzo mocno starało się konkurować z Ferrari w konstruowaniu coraz to lepszych, szybszych i wytrzymalszych modeli samochodów wyścigowych, ścigających się podczas długodystansowych wyścigów. Szczytem marzeń obu marek było dojechanie na pierwszym miejscu w najsłynniejszym wyścigu długodystansowym, czyli 24 godzinnym wyścigu w LeMans. Jednak w pewnym etapie walki na linii Porsche - Ferrari pojawił się bardzo niebezpieczny przeciwnik zza oceanu - Ford GT40. Wtedy to w historii startów w w/w wyścigach marki Porsche doszło do pewnego rodzaju zapaści, gdyż model 906 nie był wstanie dotrzymać kroku włoskim i amerykańskim konkurentom. Sytuacja zmieniła się diametralnie pod koniec lat `70 kiedy to na tory wyścigowe wyjechało zmodyfikowane Porsche 911 reprezentujące tzw. "4 Grupę" FIA (jej następcą była słynna "Grupa B"), które przyjęło oznaczenie modelowe 934. Brakowało jednak wtedy modelu stricte wyścigowego, który miałby szanse konkurować z coraz to nowszymi i lepszymi konkurentami. Porsche musiało działać. Wtedy to nadszedł rok 1976 kiedy na tory wyjechała zmodyfikowana wersja Carrery RSR. Był to model 935/76. Podczas pierwszego sezonu startów w różnych wyścigach długodystansowych Porsche zauważyło, że zmiana platformy bazowej z modelu 911 Turbo na lżejszą i sztywniejszą Carrerę była "Strzałem w dziesiątkę". W przeciągu następnych lat powstało 5 wersji modelu 935, z czego najbardziej rozpoznawalną, ze względu na kształt nadwozia była właśnie wersja 935/78 Moby Dick. Pseudonim ten został nadany przez jednego z brytyjskich dziennikarzy motoryzacyjnych, ponieważ "78" bardzo przypominała mu białego wieloryba z powieści Hermana Melville`a o tym samy tytule. Porsche 935/78 był tym modelem, który odwrócił bieg historii wyścigów długodystansowych. Dzięki temu projektowi Porsche znalazło się na piedestale i przez wiele lat święciło triumfy w świecie wyścigów samochodowych. 


Z duża niecierpliwościom czekamy na dalsze informacje odnośnie tego co zaoferują nam nowe Porsche DLC do Assetto Corsy. Jakie modele otrzymamy i w jakich specyfikacjach? Tego dowiemy się już wkrótce. Jedno jest pewne, fani marki Porsche nie będą zawiedzeni.

Komentarze

Obrazek użytkownika adamsky73
Moby Dick na start. Super wiadomość!